Yeni bir yatırımın vergi maliyeti

Kâğıt üzerindeki vergi oranları, yeni bir fabrika veya makinenin toplam maliyetini göstermez. OECD, 105 yeri karşılaştırmak için örnek bir projeyi modelliyor.

Modellenen ortalama etkin vergi oranları, 2025

Kapsanan dönem: 2025

Kanada
%23,9
Gösterilen yerler
105
Bahamalar: %0Cayman Adaları: %0Guernsey: %0Man Adası: %0Jersey: %0Turks ve Caicos Adaları: %0Britanya Virjin Adaları: %0Mauritius: %5,7Bulgaristan: %9,1Katar: %9,1Bosna-Hersek: %9,2Kuzey Makedonya: %9,3Paraguay: %9,4Andorra: %9,5Liechtenstein: %10,2Macaristan: %10,3Çin Makao ÖİB: %11,2Kıbrıs: %11,4İrlanda: %12,4Çin Hong Kong ÖİB: %14,3Romanya: %14,4Sırbistan: %14,4Litvanya: %14,6Arnavutluk: %14,7Polonya: %15Singapur: %16,1Hırvatistan: %16,2Ukrayna: %16,7Letonya: %17Ermenistan: %17,6Vietnam: %18,1Tunus: %18,2İsviçre: %18,4Tayland: %18,4Suudi Arabistan: %18,6Estonya: %18,7İzlanda: %18,8İsveç: %19,5Finlandiya: %19,8Slovenya: %20,1Çekya: %20,3Mısır: %20,7Azerbaycan: %21Yunanistan: %21Curaçao: %21,2Norveç: %21,4İsrail: %21,5Danimarka: %21,6Endonezya: %21,6Avusturya: %21,9Slovakya: %22,1Amerika Birleşik Devletleri: %22,1Türkiye: %22,3Lüksemburg: %22,5Birleşik Krallık: %22,5Çin: %23Seyşeller: %23,2İspanya: %23,3Panama: %23,3Ekvador: %23,3Guatemala: %23,4Belçika: %23,4Malezya: %23,4Şili: %23,4Fransa: %23,6Angola: %23,7Kanada: %23,9Hindistan: %24Jamaika: %24,2Uruguay: %24,2Güney Afrika: %24,4Hollanda: %24,5Antigua ve Barbuda: %24,7Güney Kore: %24,9Dominik Cumhuriyeti: %25,6Esvatini: %25,7İtalya: %25,7Bolivya: %26,6Nijerya: %26,7Almanya: %26,8Nikaragua: %26,9Yeni Zelanda: %26,9Kenya: %27,2El Salvador: %27,5Portekiz: %27,5Kongo - Kinşasa: %27,6Meksika: %27,6Benin: %28Kosta Rika: %28,2Honduras: %28,3Montserrat: %28,3Japonya: %28,4Avustralya: %28,5Senegal: %28,6Malta: %28,8Peru: %29,2Liberya: %29,7Papua Yeni Gine: %30,1Botsvana: %31,3Namibya: %31,4Arjantin: %32,4Brezilya: %32,5Kolombiya: %32,9Zambiya: %42,1Kamerun: %46,6

Modellenen ortalama etkin vergi oranı (%)

Her nokta, kaynakta yer alan bir yeri gösterir.

Tüm yerleri görün

Düşükten yükseğe sıralanmıştır · Modellenen ortalama etkin vergi oranı (%)

050
  1. Bahamalar%0
  2. Cayman Adaları%0
  3. Guernsey%0
  4. Man Adası%0
  5. Jersey%0
  6. Turks ve Caicos Adaları%0
  7. Britanya Virjin Adaları%0
  8. Mauritius%5,7
  9. Bulgaristan%9,1
  10. Katar%9,1
  11. Bosna-Hersek%9,2
  12. Kuzey Makedonya%9,3
  13. Paraguay%9,4
  14. Andorra%9,5
  15. Liechtenstein%10,2
  16. Macaristan%10,3
  17. Çin Makao ÖİB%11,2
  18. Kıbrıs%11,4
  19. İrlanda%12,4
  20. Çin Hong Kong ÖİB%14,3
  21. Romanya%14,4
  22. Sırbistan%14,4
  23. Litvanya%14,6
  24. Arnavutluk%14,7
  25. Polonya%15
  26. Singapur%16,1
  27. Hırvatistan%16,2
  28. Ukrayna%16,7
  29. Letonya%17
  30. Ermenistan%17,6
  31. Vietnam%18,1
  32. Tunus%18,2
  33. İsviçre%18,4
  34. Tayland%18,4
  35. Suudi Arabistan%18,6
  36. Estonya%18,7
  37. İzlanda%18,8
  38. İsveç%19,5
  39. Finlandiya%19,8
  40. Slovenya%20,1
  41. Çekya%20,3
  42. Mısır%20,7
  43. Azerbaycan%21
  44. Yunanistan%21
  45. Curaçao%21,2
  46. Norveç%21,4
  47. İsrail%21,5
  48. Danimarka%21,6
  49. Endonezya%21,6
  50. Avusturya%21,9
  51. Slovakya%22,1
  52. Amerika Birleşik Devletleri%22,1
  53. Türkiye%22,3
  54. Lüksemburg%22,5
  55. Birleşik Krallık%22,5
  56. Çin%23
  57. Seyşeller%23,2
  58. İspanya%23,3
  59. Panama%23,3
  60. Ekvador%23,3
  61. Guatemala%23,4
  62. Belçika%23,4
  63. Malezya%23,4
  64. Şili%23,4
  65. Fransa%23,6
  66. Angola%23,7
  67. Kanada%23,9
  68. Hindistan%24
  69. Jamaika%24,2
  70. Uruguay%24,2
  71. Güney Afrika%24,4
  72. Hollanda%24,5
  73. Antigua ve Barbuda%24,7
  74. Güney Kore%24,9
  75. Dominik Cumhuriyeti%25,6
  76. Esvatini%25,7
  77. İtalya%25,7
  78. Bolivya%26,6
  79. Nijerya%26,7
  80. Almanya%26,8
  81. Nikaragua%26,9
  82. Yeni Zelanda%26,9
  83. Kenya%27,2
  84. El Salvador%27,5
  85. Portekiz%27,5
  86. Kongo - Kinşasa%27,6
  87. Meksika%27,6
  88. Benin%28
  89. Kosta Rika%28,2
  90. Honduras%28,3
  91. Montserrat%28,3
  92. Japonya%28,4
  93. Avustralya%28,5
  94. Senegal%28,6
  95. Malta%28,8
  96. Peru%29,2
  97. Liberya%29,7
  98. Papua Yeni Gine%30,1
  99. Botsvana%31,3
  100. Namibya%31,4
  101. Arjantin%32,4
  102. Brezilya%32,5
  103. Kolombiya%32,9
  104. Zambiya%42,1
  105. Kamerun%46,6

Bu tabloda grafikteki değerlerin aynısı var. Tabloyu yana kaydırabilirsiniz.

Modellenen ortalama etkin vergi oranları, 2025 · Modellenen ortalama etkin vergi oranı (%)
YerKaynakta kullanılan adZamanOran
BahamalarBahamas20250
Cayman AdalarıCayman Islands20250
GuernseyGuernsey20250
Man AdasıIsle of Man20250
JerseyJersey20250
Turks ve Caicos AdalarıTurks and Caicos Islands20250
Britanya Virjin AdalarıVirgin Islands, British20250
MauritiusMauritius20255,7496
BulgaristanBulgaria20259,099
KatarQatar20259,1021
Bosna-HersekBosnia and Herzegovina20259,2086
Kuzey MakedonyaNorth Macedonia20259,2996
ParaguayParaguay20259,4448
AndorraAndorra20259,5032
LiechtensteinLiechtenstein202510,1813
MacaristanHungary202510,3099
Çin Makao ÖİBMacau, China202511,15
KıbrısCyprus202511,4014
İrlandaIreland202512,3582
Çin Hong Kong ÖİBHong Kong, China202514,2767
RomanyaRomania202514,4119
SırbistanSerbia202514,4366
LitvanyaLithuania202514,5867
ArnavutlukAlbania202514,7325
PolonyaPoland202514,9999
SingapurSingapore202516,0871
HırvatistanCroatia202516,1526
UkraynaUkraine202516,682
LetonyaLatvia202517
ErmenistanArmenia202517,589
VietnamViet Nam202518,1352
TunusTunisia202518,1883
İsviçreSwitzerland202518,4235
TaylandThailand202518,4468
Suudi ArabistanSaudi Arabia202518,5915
EstonyaEstonia202518,7
İzlandaIceland202518,7916
İsveçSweden202519,549
FinlandiyaFinland202519,798
SlovenyaSlovenia202520,1278
ÇekyaCzechia202520,3061
MısırEgypt202520,6806
AzerbaycanAzerbaijan202520,952
YunanistanGreece202521,0481
CuraçaoCuraçao202521,1561
NorveçNorway202521,4152
İsrailIsrael202521,4706
DanimarkaDenmark202521,5556
EndonezyaIndonesia202521,5573
AvusturyaAustria202521,9495
SlovakyaSlovak Republic202522,0949
Amerika Birleşik DevletleriUnited States202522,1434
TürkiyeTürkiye202522,326
LüksemburgLuxembourg202522,5432
Birleşik KrallıkUnited Kingdom202522,5452
ÇinChina202523,0143
SeyşellerSeychelles202523,2
İspanyaSpain202523,2942
PanamaPanama202523,3275
EkvadorEcuador202523,342
GuatemalaGuatemala202523,375
BelçikaBelgium202523,3931
MalezyaMalaysia202523,424
ŞiliChile202523,4437
FransaFrance202523,6126
AngolaAngola202523,6819
KanadaCanada202523,8914
HindistanIndia202524,0027
JamaikaJamaica202524,2215
UruguayUruguay202524,2434
Güney AfrikaSouth Africa202524,3822
HollandaNetherlands202524,4712
Antigua ve BarbudaAntigua and Barbuda202524,6667
Güney KoreKorea202524,8685
Dominik CumhuriyetiDominican Republic202525,5947
EsvatiniEswatini202525,6988
İtalyaItaly202525,7412
BolivyaBolivia202526,6376
NijeryaNigeria202526,7392
AlmanyaGermany202526,7791
NikaraguaNicaragua202526,8539
Yeni ZelandaNew Zealand202526,8593
KenyaKenya202527,1752
El SalvadorEl Salvador202527,4876
PortekizPortugal202527,5302
Kongo - KinşasaCongo, The Democratic Republic of the202527,5763
MeksikaMexico202527,6306
BeninBenin202528,0488
Kosta RikaCosta Rica202528,2427
HondurasHonduras202528,2938
MontserratMontserrat202528,3017
JaponyaJapan202528,3627
AvustralyaAustralia202528,4989
SenegalSenegal202528,6412
MaltaMalta202528,7996
PeruPeru202529,1652
LiberyaLiberia202529,747
Papua Yeni GinePapua New Guinea202530,1372
BotsvanaBotswana202531,3232
NamibyaNamibia202531,4204
ArjantinArgentina202532,3522
BrezilyaBrazil202532,5273
KolombiyaColombia202532,9277
ZambiyaZambia202542,1212
KamerunCameroon202546,6018
Karşılaştırma tablosunun tamamını indirin ↓

OECD’nin modeli, 105 yerde yeni bir yatırımın vergi maliyetini karşılaştırıyor. Kanada işaretlenmiştir.

Kontrol edildi:

Neden önemli

Şirket kurma ve büyütme maliyetinin düşmesini istiyoruz. Manşet oranlarının yanı sıra maliyet kurallarını ve vergi indirimlerini de karşılaştırın.

Neyi değiştirmek istiyoruz

Yararlı yeni işlerin vergi maliyetini düşürün. Bütçeye maliyetini gösterin ve her reformdan sonra nelerin değiştiğini sınayın.

Değişim planını destekleyin

Kaynaklar

  1. OECD · Corporate Tax Statistics 2026, figure 4.1 ↗

    Kaynağın yayımlandığı tarih:

WAKE UP CANADA

Değişim görüşünü paylaşın

Daha fazla kişinin gerçekleri ve planı görmesine yardım edin.

Yeni bir yatırımın vergi maliyeti

Kâğıt üzerindeki vergi oranları, yeni bir fabrika veya makinenin toplam maliyetini göstermez. OECD, 105 yeri karşılaştırmak için örnek bir projeyi modelliyor.

Kaynak, tarih ve notları görselle birlikte saklayın.

Kontrol edildi:

Bu görsel neleri göstermiyor: Bunlar model sonuçlarıdır; şirketlerin ödediği vergi faturaları değildir. Bu grafik ortalama etkin oranları gösterir. Marjinal oranlar farklı türde bir projeyi ölçer. Bunları birbirine karıştırmayın veya Kanada Maliye Bakanlığının ayrı modelinden alınan verilerle birleştirmeyin.

wakeupcanada.ca/tr/data/taxes-on-new-investment/
Bu sayfayı açmak için tarayın
Görüşün tamamını okumak için bu kodu tarayın.

Bir görsel kaydedin

Görsel yeni bir sekmede açılırsa üzerine basılı tutun ya da tarayıcınızın kaydetme aracını kullanın.

Kaynaklar ve notlar